W czołowym czasopiśmie afrykanistycznym -„African Affairs” (wydawnictwo Oxford University Press, Impact Factor: 3,3) ukazał się artykuł, którego współautorem jest Andrzej Polus. Artykuł poświęcony jest zmianom w zaangażowaniu Chin w Angoli. Tekst jest wynikiem badań terenowych w Angoli w ramach projektu NCN Efekty spillover chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Afryce na przykładzie Angoli i Zambii.
W abstrakcie artykułu czytamy: Związek Angoli i Chin został nazwany „małżeństwem z rozsądku” – „niełatwym sojuszem” zawartym z pragmatycznych powodów w czasie wzajemnych potrzeb. W tym artykule dokumentujemy, w jaki sposób związek ten przeszedł ostatnio swego rodzaju małżeńskie wypalenie. Chińskie pożyczki dla Angoli wyschły, a większość chińskich przedsiębiorstw państwowych opuściła kraj, podobnie jak 90 procent chińskich migrantów. Spuścizna tego małżeństwa jest nieco mieszana. Znaczna część pozostawionej infrastruktury jest wątpliwej jakości, podczas gdy obsługa chińskiego długu zaciągniętego na sfinansowanie tych projektów może pochłonąć do 10% PKB Angoli. Opierając się na trzech rundach badań terenowych w Angoli i ponad 60 wywiadach, śledzimy zerwanie więzi między Angolą a Chinami z powodu trzech współistniejących czynników:
(a) wewnętrzna polityka Angoli;
(ii) chińska rekonfiguracja;
(iii) egzogeniczne zmiany w globalnej gospodarce.
Czyniąc to, argumentujemy, że Chiny i Angola wkraczają na nowe terytorium, a tę zmianę w kalkulacjach obu stron można z pożytkiem naświetlić za pomocą koncepcji „strategii ekstrawersji”. Angolskie elity po raz kolejny udowodniły, że są w stanie przekształcić zewnętrzne ograniczenia – tym razem związane z rosnącą ostrożnością finansową Chin i krajową reorganizacją – w nowe możliwości.
Artykuł można znaleźć na stronie: https://academic.oup.com/afraf/advance-article-abstract/doi/10.1093/afraf/adae005/7639828?redirectedFrom=fulltext