Ukazał się raport ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego podsumowujący dwudziestą rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, które rozpoczęło członkostwo Polski i innych krajów regionu Europy Środkowej w tej organizacji. Jednym z autorów raportu jest dr hab. Bartosz Michalski, prof. UWr.
W raporcie czytamy: „PKB per capita ośmiu państw regionu jest o 27 proc. wyższe, niż gdyby nie doszło do akcesji. W przypadku Polski wartość ta wynosi 40 proc. Państwa Europy Środkowej są beneficjentami środków z europejskich funduszy. W sumie otrzymały 355 mld EUR. Największe korzyści płynęły jednak przede wszystkim z jednolitego rynku: napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, których skumulowana wartość wzrosła 21-krotnie, oraz włączenia w globalne łańcuchy dostaw. Wartość dodana generowana w usługach ICT w latach 2008-2021 podwoiła się. Region potrzebuje dalszego niwelowania różnic rozwojowych, przede wszystkim w zwiększaniu innowacyjności oraz poprawie jakości życia i edukacji.”
Polski Instytut Ekonomiczny to organizacja typu think-tank. Jego obszary badawcze to przede wszystkim makroekonomia, energetyka i klimat, handel zagraniczny, foresight gospodarczy, gospodarka cyfrowa i ekonomia behawioralna. Instytut przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce, z uwzględnieniem sytuacji międzynarodowej.
Kopiński, D., Lubasiński, J., Michalski, B., Pilszyk, M., Święcicki, I., Wąsiński, M. (2024), Wielkie rozszerzenie. 20 lat członkostwa Europy Środkowej w UE, Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa.
Pełny raport do pobrania ze strony: https://pie.net.pl/dzieki-czlonkostwu-w-unii-pkb-na-mieszkanca-polski-jest-wyzsze-o-40-proc/
