Uniwersytet Wrocławski przystąpił do współpracy z Fundacją Wolny Uniwersytet Białoruski (FWUB) w ramach projektu pt. Tworzenie treści kursów nauczania online, przeprowadzenie szkoleń i działań naukowo-popularyzatorskich dla projektu „Wolny Uniwersytet Białoruski” w latach 2024-2025. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma na celu zbudowanie platformy edukacyjnej oferującej europejski poziom kształcenia podyplomowego online dla białoruskiej młodzieży, zarówno tej która mieszka w kraju, jak i Białorusinów przebywających na emigracji. Wiodącą rolę w realizacji projektu będzie miał Instytut Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa UWr.
W ramach projektu planowana jest współpraca z czołowymi europejskimi ośrodkami akademickimi i ekspertami w celu zapoznania się i przekazania doświadczeń budowania systemu demokratycznego w państwach, które przeszły zmiany ustrojowe. Dzięki temu Słuchacze WUB będą mogli zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, jak również praktyczne umiejętności niezbędne do skutecznego wprowadzania zmian w nowej Białorusi.
Celem WUB jest przygotowanie kadr reformatorskich dla państwa białoruskiego. Twórcy projektu opierają się na doświadczeniach transformacji krajów nowych członków Unii Europejskiej oraz na potencjale uczelni wyższych w Polsce, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Francji i Estonii, korzystając jednocześnie z nowoczesnych technologii edukacyjnych. Strategicznym zadaniem projektu jest utworzenie nowoczesnej edukacyjnej platformy cyfrowej, miejsca integracji i współpracy dostawców kursów online, zarówno ośrodków akademickich, jak i organizacji pozarządowych oferujących nieformalną edukację. Długoterminową ambicją jest stworzenie polsko-białoruskiego uniwersytetu cyfrowego na bazie tych doświadczeń.
WUB wykorzystuje nowoczesne technologie nauczania online, co pozwala na szerokie dotarcie do słuchaczy i oferowanie im wysokiej jakości kształcenia podyplomowego. Platforma edukacyjna WUB umożliwia elastyczne i interaktywne metody nauczania, dostosowane do potrzeb zainteresowanych słuchaczy.
Projekt WUB zdobył szerokie poparcie od znanych przedstawicieli białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, polityków oraz osobistości kultury, takich jak:
Prof. Stanisław Szuszkiewicz – pierwszy Przewodniczący Parlamentu niepodległej Białorusi.
Swietłana Aleksijewicz – laureatka Literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku.
Aleś Bialacki – laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 roku, więzień polityczny.
Andżelika Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi, była więźniarka polityczna.
Kanclerzem WUB jest dr Aleksander Milinkiewicz, doradca Swiatłany Cichanouskiej ds. realizacji wyboru europejskiego Białorusi oraz laureat Nagrody Parlamentu Europejskiego imienia A. Sacharowa Za Wolność Myśli w 2006 roku.
Współpraca Instytutu Studiów Międzynarodowych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Wrocławskiego z FWUB w ramach projektu edukacyjnego przewiduje zaoferowanie kursów szkoleniowych odpowiadających potrzebom edukacyjnym białoruskich słuchaczy.
Więcej informacji na temat projektu oraz nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej oraz sieciach społecznościowych Fundacji Wolny Uniwersytet Białoruski: https://volny-uni.eu/, https://www.facebook.com/Volnyuniver, https://www.instagram.com/volny_univer/ https://t.me/Volnyuniver.
Koordynatorką projektu ze strony UWr jest dr Tatiana Iwanow.