
W dniach 4–6 marca 2025 roku dr hab. Larysa Leshchenko i dr Anna Jagiełło-Szostak uczestniczyły w drugim seminarium w ramach projektu Implementation of the Best Practices for Crisis Management in Ukraine. Projekt jest realizowany we współpracy z naukowcami z Polski (ISMB UWr), Republiki Czeskiej (Uniwersytet AMBIS), Słowacji (Uniwersytet w Żylinie) oraz Ukrainy (Uniwersytet Lwowski, Wydział Stosunków Międzynarodowych – koordynator projektu).
Podczas seminarium uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z funkcjonowaniem Regionalnego Centrum Operacyjno-Informacyjnego Straży Pożarnej i Ratownictwa w Pradze, odwiedzenia Departamentu Bezpieczeństwa miasta Pragi oraz poznania systemu zarządzania kryzysowego stolicy.
Partnerzy z Pragi zorganizowali wizyty w Dziale Gotowości Kryzysowej oraz w Praskim Pogotowiu Ratunkowym, gdzie odbyła się demonstracja bazy sprzętu ratunkowego oraz modułu Golem, przeznaczonego do interwencji w sytuacjach masowych wypadków. Uczestnicy seminarium zapoznali się także z systemem ochrony przeciwpowodziowej w Pradze oraz odwiedzili magazyn ochrony przeciwpowodziowej i magazyn materiałów humanitarnych.
W trakcie seminarium zaprezentowano i omówiono zagadnienia dotyczące systemu zarządzania kryzysowego w Czechach, systemu ochrony ludności w sytuacjach kryzysowych oraz roli organizacji pozarządowych (NGO) w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych. Ponadto partnerzy ze Lwowa przedstawili projekt podręcznika dotyczącego zarządzania kryzysowego dla kierunku Bezpieczeństwo narodowe, który zostanie opracowany w ramach trwającego projektu badawczego.
Pierwsze seminarium w ramach projektu odbyło się w grudniu 2024 roku we Wrocławiu, trzecie seminarium odbędzie się w Żylinie na Słowacji, natomiast podsumowująca projekt konferencja – we Lwowie. Projekt jest realizowany w ramach dyscypliny nauki o bezpieczeństwie.