Dr hab. Krzysztof Kociubiński, prof. UWr
Cel seminarium:
Być może zabrzmi to jak banał, jednak do stwierdzeń powszechnie znanych należy czasami powracać i przypominać ich znaczenie: Twoja praca magisterska to Twój projekt autorski i w związku z tym powinna zostać przygotowana samodzielne. Prawdopodobnie praca magisterska będzie pierwszą o takiej randze, napisaną przez Ciebie, Drogi Studencie naukową książką i potraktuj to jako wyzwanie do intelektualnej przygody, a nie jak kolejny, rutynowy obowiązek.
Jako Twój promotor chciałbym, abyś swoją pracę magisterską napisał/ napisała samodzielnie, by w przyszłości nie była przyczyną Twojego wstydu i frustracji, a stanowiła powód do dumy.
Formy zaliczeń:
Mierzalne postępy na ścieżce realizacji Twojego projektu magisterskiego.
Atuty naszego seminarium:
Zamierzamy stworzyć kreatywną i przyjazną atmosferę zajęć opartą o następujące pięć zasad:
– Wzajemne zaufanie – stanowić ono będzie sedno naszej współpracy.
– Obustronne budowanie dobrej komunikacji – Twój promotor może wiedzieć bardzo dużo – nie będzie miało to jednak znaczenia, jeśli nie postara się nawiązać dobrej komunikacji ze swoimi studentami. I odwrotnie, nie skorzystasz wiele z zajęć, jeśli nie będziesz próbował skomunikować się ze swoim promotorem.
– Spontaniczność – aby tworzyć coś nowego, każdy z nas musi uczyć się ufać swoim impulsom i podążać za irracjonalnymi na pozór, nielogicznymi czy wręcz szalonymi ideami. Umiejętność analizy i oceny są bardzo ważne, jeśli jednak nie pozostają w równowadze ze zdolnościami do wzniecania burzy mózgu czy do podejmowania ryzyka, nasze twórcze możliwości pozostaną mocno upośledzone.
– Przyjmowanie propozycji od innych seminarzystów – wg zasady: wszystkie pomysły są dobre i nie odrzucamy żadnego z nich. Jednak w odpowiedzi na propozycję Kolegi lub Koleżanki musisz przedstawić mu własną. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy w odpowiedzi na jakąś ideę mówisz bezwarunkowe NIE zamiast TAK, zawsze tracisz jakąś szansę na swój rozwój.
– Słuchanie – nie uda Ci się przyjmować propozycji od innych i budować na nich, jeśli ich dobrze nie rozpoznasz. Dlatego na naszym seminarium będziemy ćwiczyć rozwijanie umiejętności analitycznego słuchania tego, co chce Ci przekazać Twój promotor, Kolega lub Koleżanka.
Charakterystyka zagadnień seminarium magisterskiego:
1. Bezpieczeństwo lokalne i regionalne w Polsce i Europie
2. Bezpieczeństwo współczesnego państwo – nowe wyzwania
3. Procesy integracji i dezintegracji w Europie i na świecie
4. Konflikty we współczesnym świecie
5. Unia Europejska w systemie stosunków międzynarodowych